Sun Rui maintains lead with 2 weeks to go

SNH48 Group released the second full set of numbers regarding the upcoming 7th General Elections on August 2nd. The next, and last, announcement on August 8th will also include number of votes leading up to the elections on August 15th.

The official ranking was presented at the end of the SNH48 evening stage at the Xingmeng Theater. You can watch that video at top of page.

Below are the results.

Top 16

1. Sun Rui (SNH48 Team SII)
2. Lu Ting (SNH48 Team NII)
3. Song XinRan (SNH48 Team X)
4. Shen MengYao (SNH48 Team HII)
5. Duan YiXuan (BEJ48 Team B)
6. Su ShanShan (BEJ48 Team E)
7. Zuo JingYuan (GNZ48 Trainee)
8. Fei QinYuan (SNH48 Team HII)
9. Yuan YiQi (SNH48 Team HII)
10. Zheng DanNi (GNZ48 Team NIII)
11. Lin SiYi (SNH48 Team HII)
12. Wang XiaoJia (SNH48 Team X)
13. Xie LeiLei (GNZ48 Team G)
14. Chen Ke (GNZ48 Team G)
15. Zhang QiongYu (GNZ48 Team G)
16. Zhang Xin (SNH48 Team HII)

 

 

Top 32 to 48

TOP 32
17. Yang BingYi (SNH48 Team X)
18. Tang LiJia (GNZ48 Trainee)
19. Xu YangYuZhuo (SNH48 Team HII)
20. Liu LiFei (GNZ48 Team NIII)
21. Qing YuWen (BEJ48 Team B)
22. Wang RuiQi (SNH48 Team X)
23. Liu ZengYan (SNH48 Team SII)
24. Zeng AiJia (GNZ48 Team G)
25. Li JiaEn (SNH48 Team HII)
26. Ran Wei (SNH48 Team X)
27. Fang Qi (GNZ48 Team Z)
28. Hong JingWen (GNZ48 Team NIII)
29. Liang WanLin (GNZ48 Team Z)
30. You Miao (SNH48 Team SII)
31. Bai XinYu (BEJ48 Team J)
32. Zhang YuXin (SNH48 Team NII)
TOP 48
33. Li Hui (CKG48)
34. Wang ZiXin (GNZ48 Team Z)
35. Zhang Yi (SNH48 Team NII)
36. Sun ZhenNi (SNH48 Team HII)
37. Zhu YiXin (GNZ48 Team G)
38. Shen XiaoAi (BEJ48 Team B)
39. Zhou ShiYu (SNH48 Team NII)
40. Lu TianHui (SNH48 Team NII)
41. Xu ChuWen (GNZ48 Team G)
42. Jiang ShuTing (SNH48 Team HII)
43. Shi ZhuJun (GNZ48 Trainee)
44. Li XingYu (SNH48 Team X)
45. Qi Jing (SNH48 Team X)
46. Yang Ye (BEJ48 Team J)
47. Liu QianQian (GNZ48 Team NIII)
48. Tian ShuLi (BEJ48 Team B)

 

 

Top 58 and Bottom 20

The Top 58 are ranked based on their results with the Bottom 20 sorted in Chinese alphabetical order (without results).

TOP 58
49. Zhang Xi (SNH48 Team NII)
50. Jiang Shan (SNH48 Team HII)
51. Jin YingYue (SNH48 Team NII)
52. Jiang Yun (SNH48 Team SII)
53. Chen Lin (SNH48 Team X)
54. Zhang HuaiJin (BEJ48 Team J)
55. Huang EnRu (BEJ48 Team J)
56. Lei YuXiao (CKG48)
57. HeYang QingQing (BEJ48 Team J)
58. Long YiRui (GNZ48 Team Z)

BOTTOM 20
Chen JiaYing (SNH48 Team NII)
Cheng YuLu (BEJ48 Team E)
Gao WeiRan (IDOLS Ft)
Gao XueYi (IDOLS Ft)
Jiang ZhenYi (SNH48 Team NII)
Liu Guo (GNZ48 Trainee)
Lv Rui (BEJ48 Team B)
Ma XinYue (GNZ48 Trainee)
Mao YiHan (CKG48)
Wang CuiFei (GNZ48 Team Z)
Wang DanNi (BEJ48 Trainee)
Wang JiaYu (CKG48)
Wei XiaoYan (CKG48)
Wang XinYanTianTian (SNH48 Team HII)
Xu JiaYin (GNZ48 Team NIII)
Yang YunHan (CKG48)
Zhang JiaYu (SNH48 Team X)
Zhang RuiYi (BEJ48 Trainee)
Zuo Xin (CKG48)
Zeng YiFan (BEJ48 Team E)